Site Loader

Czym jest Herbata Roiboos?

Herbata Rooibos znana jest również jako herbata czerwona lub herbata z czerwonego krzewu. Wytwarzana jest z liści krzewu Aspalathus linearis, uprawianego zwykle na zachodnim wybrzeżu Afryki Południowej. Rooibos jest herbatą ziołową i nie jest związany z herbatą zieloną lub czarną.
Tradycyjny rooibos powstaje w wyniku fermentacji liści, która nadaje im czerwono-brązowy kolor. Istnieje również zielony rooibos, który nie jest fermentowany, lecz jest droższy i bardziej trawiasty w smaku niż tradycyjna wersja herbaty, a jednocześnie posiada więcej przeciwutleniaczy.

Cechy zdrowotne Herbaty Roiboos

1. W porównaniu do zwykłej herbaty czarnej lub zielonej, rooibos zawiera mniej taniny i jest wolny od kofeiny i kwasu szczawiowego.

2. Herbata Rooibos jest pełna prozdrowotnych przeciwutleniaczy. Jednak te antyoksydanty mogą być niestabilne lub nieskutecznie wchłaniane przez organizm.

3. Herbata Rooibos może być korzystna dla zdrowia serca poprzez pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Może również obniżyć „zły” cholesterol LDL i podnieść „dobry” cholesterol HDL u osób zagrożonych chorobą serca.

4. Wykazano, że niektóre antyoksydanty w herbacie rooibos zabijają komórki nowotworowe i zapobiegają rozwojowi nowotworów w probówkach. Jednak żadne badania na ludziach nie potwierdziły tych skutków.

5. Badania na zwierzętach sugerują, że specyficzne antyoksydanty w herbacie rooibos mogą pomóc zrównoważyć poziom cukru we krwi i poprawić odporność na insulinę. Konieczne są jednak badania na ludziach, aby w pełni potwierdzić tę tezę.

Potencjalne efekty uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, rooibos jest bardzo bezpieczny.
Chociaż negatywne skutki uboczne są bardzo rzadkie, niektóre z nich zostały zgłoszone.

1. Jedno z badań wykazało, że picie dużych ilości herbaty rooibos dziennie było związane ze zwiększeniem ilości enzymów wątrobowych, co często może wskazywać na problem z wątrobą. Jednak był to tylko odosobniony przypadek.

2. Niektóre związki w herbacie mogą stymulować produkcję żeńskiego hormonu płciowego, estrogenu.

3. Niektóre źródła sugerują, że osoby z hormonami wrażliwymi na choroby, takimi jak rak piersi, powinny unikać tego typu herbaty.

Przy współpracy: Czas na herbatę

Iza Szymańska

Hej,

bardzo jest mi miło, że odwiedziłeś mojego bloga, oznacza to, że szukasz ciekawych informacji na tematy związane z herbatą oraz kawą. To właśnie o tym jest ten mój blog – o spożywaniu herbaty i kawy, o ich właściwościach, ich zaletach. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego z moich publikacji – daj znać.