Site Loader

Brytyjska etykieta rodem z nauk pobieranych przez rodzinę królewską jest znana i ceniona praktycznie na całym świecie. Nie dotyczy ona wyłącznie ubioru, sposobu wypowiadania się czy poruszania, ale również zachowania przy stole. Istnieje osobny dział etykiety brytyjskiej zajmujący specjalne miejsce w sercach rodowitych londyńczyków — etykieta herbaciana. Próbując zrozumieć, czym jest tea time warto zasięgnąć do historii Wielkiej Brytanii, z której to możemy dowiedzieć się o tym, że w 1657 roku londyński kupiec Thomas Garway sprowadził liście herbaty na teren Wysp Brytyjskich. Napar z liści herbaty zdobył tak dużą popularność, że gorący napój na dobre pozostał w kulturze brytyjskiej, a sami Brytyjczycy wprowadzili w życie rytuał picia herbaty.

Czas na herbatę

         Rytuał, o którym mowa, nazywany jest właśnie tea time, czyli czas spędzony przy herbacie. Chcąc wykorzystać brytyjską tradycję warto pamiętać o tym, że w czasie herbacianych spotkań należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad herbacianej etykiety, jednakże trzeba dostosować je do rodzaju herbacianego spotkania. Tea time dzieli się na trzy rodzaje — five o’clock, high tea oraz low tea.

Five o’clock

         Five o’clock jest najmniej zobowiązującym spotkaniem herbacianym. To bardzo popularny zwyczaj picia herbaty polegający na podaniu jej bezwględnie o piątej po południu. Taka popołudniowa herbata jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem zwyczaju picia herbaty, ponieważ można ją podawać gościom bez potrzeby przygotowywania specjalnego posiłku, jakim jest kolacja czy późny obiad. Przy five o’clock bez oporów można plotkować, opowiadać zabawne historie oraz żartować nie obawiając się o zachowanie sztywnej etykiety i przestrzeganie zasad savoir-vivre.

High tea

         To bardzo wykwintny rodzaj herbacianego spotkania, polegający na podaniu gościom wysokiej jakości herbaty po bardzo dobrym i obfitym posiłku, na przykład po obiedzie czy wystawnej kolacji. Pierwotnie herbatę tą nazywano wysoką, z powodu serwowania jej przy wysokich stołach, znajdujących się w wystawnych salach balowych i jadalnianych. Obecnie w przypadku high tea należy przestrzegać etykiety picia herbaty, która obejmuje odpowiednią pozycję ciała, sposób trzymania filiżanki i spodku, sposób mieszania herbaty łyżeczką, sposób picia oraz nalewania gorącego napoju.

Low tea            

Nazywana jest inaczej afternoon tea, czyli herbatą popołudniową. W przypadku tego rodzaju herbaty pierwotnie ludzie spotykali się w kawiarniach lub salonikach herbacianych, w który mogli

Iza Szymańska

Hej,

bardzo jest mi miło, że odwiedziłeś mojego bloga, oznacza to, że szukasz ciekawych informacji na tematy związane z herbatą oraz kawą. To właśnie o tym jest ten mój blog – o spożywaniu herbaty i kawy, o ich właściwościach, ich zaletach. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego z moich publikacji – daj znać.