Site Loader

W ostatnich latach ekspresy do kawy, wykorzystujące specjalne wkłady nazywane kapsułkami, zyskują na dużej popularności. Wszystko to za sprawą łatwości w użytkowaniu i stosunkowo krótkiego czasu pracy. Wystarczy załadować kapsułkę, włączyć ekspres i kawa gotowa — bez zbędnego czyszczenia i mielenia ziaren. Przed zakupem ekspresu na kapsułki warto się jednak zastanowić, czy kapsułki są warte swojej ceny. O ile pierwszą pulę dostajemy w zestawie wraz z ekspresem, następne trzeba już kupić, a te z kolei nie są najmniejszym wydatkiem. Dodatkowo dochodzą kwestie smakowe — czy kawa z kapsułek jest tak samo dobra jak kawa mielona?

Działanie ekspresów kapsułkowych

         Oparte jest na podobnych zasadach, co w przypadku ekspresów ciśnieniowych. Woda, która zostaje uprzednio rozgrzana do odpowiedniej temperatury, zostaje wstrzyknięta do kapsułki pod ciśnieniem, a następnie mieszanina zostaje przefiltrowana i spływa do czekającej na podeściku filiżanki. Jednakże warto pamiętać o tym, że świeżo zmielona kawa posiada głębie smaku i charakterystyczny, kawowy aromat, czego nie można powiedzieć o kawie w kapsułkach. Kapsułki, które są poddawane wielu procesom chemicznym, po zapakowaniu mogą leżeć w kapsułce nawet przez rok od zmielenia, w wyniku czego smak staje się po prostu gorszy. Dodatkowo, kiedy kapsułka odleży swoje, jej aromaty przypominają nieco kawę z supermarketu, dlatego jeśli jesteśmy zwolennikami zwykłej kawy rozpuszczalnej, kapsułki mogą być dla nas świetnym rozwiązaniem.

Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć?

         Zanim zdecydujemy się na zakup kapsułek warto rozważyć dwie kwestie — jaki budżet chcemy przeznaczyć na uzupełnianie ekspresu oraz to, jak bardzo zależy nam na dobrej kondycji środowiska. Kupując ekspres kapsułkowy należy liczyć się z tym, że cena kapsułek jest dość wysoka i niestety nie można kupić tańszych zamienników. Kapsułki dostosowywane są pod konkretny model ekspresu i jeśli zdecydujemy się na zakup tańszej opcji kapsułki, możemy doprowadzić do usterki urządzenia, co wiąże się z dużym ograniczenim względem wyboru gatunkowego kawy. Kwestia ochrony środowiska jest jednak najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że nie powinniśmy decydować się na zakup kawy w kapsułkach. Kapsułki to niewielkie plastikowe pojemniczki zawierające zmieloną kawę i rozprowadzane w dużym nakładzie. Każdorazowo wykorzystujemy jedną kapsułkę, po której zostaje tylko plastikowe opakowanie. Opakowanie to ląduje w śmieciach i właśnie w taki sposób przyczyniamy się do rozprowadzania plastiku, produkcji śmieci nieorganicznych oraz niszczenia środowiska.

Iza Szymańska

Hej,

bardzo jest mi miło, że odwiedziłeś mojego bloga, oznacza to, że szukasz ciekawych informacji na tematy związane z herbatą oraz kawą. To właśnie o tym jest ten mój blog – o spożywaniu herbaty i kawy, o ich właściwościach, ich zaletach. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś ciekawego z moich publikacji – daj znać.